De verschillen zijn zo groot
Eerste blog Lourens van Bruchem reis Haïti
Ondernemer Lourens van Bruchem van True Control en Cees van Breugel, Programma manager vakonderwijs en arbeidsbemiddeling bij W&D reizen van 8 - 17 februari naar Haïti. Lourens hield tijdens deze reis een weblog bij.
Na een voorspoedige reis, via New York, zijn we vanmiddag in Haïti aangekomen. Het temperatuur verschil met New York is ongeveer 30 graden. Met Nederland wel 40 graden. Helaas is dat niet het enige verschil. De verschillen zijn zo groot. Ik zou haast zeggen, dat het beeld dat dit land oproept shockerend is. Ik kan me zelfs voorstellen dat voor mensen die niet veel gezien hebben in/van de wereld de overgang te groot is. Vorige maand was ik in de binnenlanden van China, rondom Chongqing. Daar was ik voor veel mensen de eerste ‘blanke' die zij in hun leven zagen. Wat me opviel daar was het opgeruimde karakter van velen. De vriendelijkheid, de belangstelling. Dat is iets wat ik, deze eerste dag, ook hier ervaar, ondanks dat de armoede je overal tegemoet straalt. Wij kunnen ons toch niet voorstellen dat 88% van de mensen onder armoedegrens leven (inkomen minder dan 1 dollar per dag).
Van de luchthaven warden we opgehaald door Joel Plaisimond, werkzaam bij Parole et Action (partnerorganisatie van Woord en Daad). Hij nam ons mee naar Rebuild Globally (Restoring Environments By Utilizing Innovative Local Development). We hebben daar onder andere gesproken met de Amerikaanse Julie. Zij is naar Haïti gekomen direct na de aardbeving in januari 2010. Een maand later ging ze terug naar Amerika. Ze voelde de roep en besloot alles te verkopen en terug te gaan naar Haïti. Ze is nu ongeveer 2 jaar aan het werk. Ze maken voornamelijk sandalen. Daarvoor gebruiken ze afgedankte autobanden en oude leren jassen. 12 vrouwen hebben nu bij haar een baan. Langzaam probeert ze het bedrijf te laten groeien. Van het geld dat ze verdient hebben deze 12 vrouwen een living. Het bijzondere is ook dat nu 16 straatkinderen naar school kunnen, kleding hebben ontvangen. Deze kinderen wordt nu verantwoordelijkheid aangeleerd, iets dat specifiek hier heel hard nodig is op hun verdere levenspad.
Indrukwekkend hoe zo'n jonge Amerikaanse de wereld voor zo'n groeiende groep Haïtianen kan veranderen.