Reizen met VIP's
Reis Somaliland
Vanmorgen vroeg reis ik van Nairobi naar Hargeisa, de hoofdstad van Somaliland. In de rij bij de incheckbalie staat de minister van Gezondheid voor me. Geen dure privéjet voor hem, ook geen business class, maar hij zit straks gewoon opgepropt in het klei
De minister herkent me nog van een eerdere ontmoeting een jaar geleden. Hij vertelt dat de situatie in Somaliland verder verslechterd is. Ondervoeding bij kinderen is een enorm probleem. Vooral in de oostelijke provincies, ver het binnenland in, waar haast geen hulporganisaties komen. Ook medische zorg schreeuwt om aandacht. Zijn ministerie heeft veel te weinig middelen om echt iets te kunnen betekenen. Of ik van de week niet even langs wil komen op het ministerie om verder te praten. Maakt niet uit wanneer, ‘you are welcome any time'.
Na twee uur vliegen komen we aan in Hargeisa. Cameraploegen staan klaar om de aankomst van de minister vast te leggen. Ik loop er maar snel met een boog omheen. Met wat moeite en de hulp van een ‘middle man' bemachtig ik een visum en stempel in m'n paspoort en mag door naar buiten. De chauffeur van de partner organisatie staat al klaar en we vertrekken snel. Vijf reisuren liggen nog voor ons. Een zwaar bewapende politie-escorte rijdt achter ons aan.
De reis voert eerst van Hargeisa naar Berbera, een havenplaats van de Golf van Aden. Berbera is een belangrijke inkomstenbron voor Somaliland; hiervandaan worden dagelijks duizenden geiten en schapen verscheept naar landen als Saudi Arabie en de Emiraten. Tijdens de burgeroorlogen die Somaliland heeft gekend in de jaren 90 was Berbera vaak inzet van het conflict. Met de havens van Berbera kun je de economie van Somaliland maken en breken.
Berbera is schitterend gelegen aan de kust. Het mooie weer en de azuurblauwe zee maken het een plek waar je eigenlijk vakantie zou willen houden. Ooit bracht ik er eens een nacht door en zag 's morgen groepen dolfijnen voorbij zwemmen. Maar toeristen kent Somaliland niet. En voorlopig zullen ze niet komen ook. De witte stranden liggen er verlaten bij. Zeeschepen varen oostwaarts richting Puntland, om vervolgens langs de kust van Somalië te varen. Hopend dat de piraten ze met rust laten.
Even na Berbera krijgen we wat Somaliland zo hard nodig heeft: regen. Enorme hoosbuien overvallen ons. Droge rivierbeddingen stromen in een mum van tijd vol. Al snel raakt de weg overspoeld met golven water. Maar deze Landcruiser kan wel wat hebben. En de regen duurt maar kort; een kwartiertje verdwijnen de wolken en komt de zon weer in alle hevigheid terug. De temperatuur loopt op naar zo'n 36 graden.
Aan het einde van de middag komen we aan in Burao, na Hargeisa de grootste stad van het land. Hier zal ik overnachten in het Plaza hotel. Als we er aan komen blijkt een enorme politiemacht op de been te zijn. Een paar minuten later blijkt waarom: Mohamoud Silanyo, de President van Somaliland komt aanrijden. Een enorm gevolg van VIPs , soldaten en militairen zwermt om hem heen. Ook hij zal de nacht in dit hotel doorbrengen.