‘Ik ging naar gemeenschapsbijeenkomsten om te pleiten voor toegang tot land.’ Isatu Fornah uit Mafarray, Port Loko, werd enkele maanden geleden lid van de boerengroep die in het dorp werd gestart. Binnen Fair Rice Sierra Leone ondersteunen we vrouwen om hun positie in de gemeenschap te verbeteren.
In de dorpen hebben vrouwen vaak een achtergestelde positie. Ze hebben bijvoorbeeld minder toegang tot land. De velden rond de dorpen zijn in handen van enkele families. Zij kunnen dorpsgenoten toegang geven om het land te bewerken. Ook mannen die geen land bezitten, moeten van deze families toestemming krijgen om het land te bewerken.
Fair Rice Sierra Leone wil in twee jaar 1.200 vrouwen ondersteunen en hun positie binnen de gemeenschappen verbeteren. Het project richt zich op vijf regio’s in het noorden van Sierra Leone. Rijstboeren en -boerinnen leren om hun opbrengst te optimaliseren, bijvoorbeeld door zelf compost te maken. Dankzij de samenwerking met Mountain Lion Agriculture hebben de rijstboeren een stabiele afnemer die een goede prijs betaald.
‘Sessies zijn waardevol’
Om de positie van vrouwen te versterken, werken we samen met een partner die veel expertise heeft op dit gebied. Tijdens verschillende sessies met dorpshoofden en landeigenaren brengen we de positie van vrouwen onder de aandacht. Ook de vrouwen die land bezitten, hebben vaak geen stem. Zij volgen de beslissingen van de mannelijke landeigenaren.
‘Deze sessies zijn waardevol, want aan het einde van de bijeenkomst hebben de landeigenaren de beperkingen om toegang te krijgen tot de akkers versoepeld,’ vertelt rijstboerin Isatu. ‘Ik heb het geluk dat ik toegang kreeg tot één van de beperkt toegankelijke akkers in Mafarray. Dit jaar hebben mijn man, onze twee kinderen en ik de akker bewerkt. Ik wil pleiten om meer grond te mogen bebouwen. Ik ben er van overtuigd dat als er in meer districten zulke sessies worden gehouden, het landrechtensysteem zal worden herzien en meer mensen toegang krijgen tot akkers.’