Veehouder, cameraman en imker. Odongo Jimmy uit Noord-Uganda is het allemaal. Dankzij het project Busy Bees zag hij zijn inkomsten als imker stijgen. “Mijn leven is nu anders dan voor het project omdat ik enkele geiten kon kopen voor mijn familie.”
Samen met zijn vrouw en drie kinderen leeft Odongo in het dorpje Imato Igwoko. “’s Ochtends maak ik de bijenkorven schoon. Later op de dag doe ik camerawerk”, zo vertelt hij.
Woord en Daad werkt samen met partnerorganisaties aan het opbouwen van de honingketen in Oeganda. Odongo is één van de imkers die leerde op een productieve en milieuvriendelijke manier bijen te houden.
Goed weer
Met zijn 39 bijenkorven heeft hij heel wat ruimte nodig. Dat levert soms weleens wat wrijving op met dorpsgenoten. Op termijn komt er nog een uitdaging bij, verwacht Odongo. Er moeten meer bomen geplant worden als voedsel voor de bijen.
Dat neemt niet weg dat op korte termijn de vooruitzichten goed zijn. “Ik verwacht een grote opbrengst honing dit jaar, want het is goed weer op het moment!”
Spaargeld
Wat hij met zijn winst gaat doen? Odongo: “Ik ga mijn winst gebruiken voor het aanschaffen van imkersgereedschap en het kopen van enkele dieren. En ik zou graag van mijn spaargeld een goed huis bouwen.”
Dat een financiële buffer belangrijk is weet de vijfendertigjarige imker door de coronacrisis als geen ander. “Het heeft mijn bedrijf flink beïnvloed. Het is op dit moment erg lastig om te handelen met onbekenden. Dit vermindert je mogelijkheden om afzetmarkten en inkomsten te vergroten.”
Hij hoopt daarom dat de steun van het project nog even doorgezet wordt. “Er is nog steeds steun nodig omdat onze bedrijven geraakt zijn door Covid-19.”
Busy Bees
Onder de noemer Busy Bees werk Woord en Daad samen met partnerorganisaties aan het opbouwen van de honingketen in Uganda. Honingproductie biedt kansen voor startende ondernemers aangezien je geen land hoeft te bezitten. Via trainingen leren imkers hoe ze professioneel bijen kunnen houden en honing van een goede kwaliteit kunnen oogsten. Ook zorgen partnerorganisaties als Archways Agro voor een goede afzetmarkt voor de imkers.