Dave* is 14 jaar oud en werd geboren in het zuiden van Ethiopië. Toen hij in de derde klas van de middelbare school zat, kwam hij op straat terecht. Na zes maanden kwam hij in contact met het outreachteam van Hope for Justice. Zij boden hem een veilig thuis waar hij kan werken aan re-integratie bij zijn familie.
Alcoholisme ruïneert familie
Vroeger woonde Dave met zijn ouders en zusje op het platteland en werkte zijn vader als dagloner. ‘Maar vanwege de alcoholproblemen zorgde hij niet goed voor het land en gaf het aan iemand anders in ruil voor wat geld’, vertelt Dave. ‘Er waren ook veel ruzies thuis. Toen mijn moeder en zusje het huis verlieten, besloot ik om ook te vertrekken.’ Dave’s moeder ging met zijn zusje in een kleine kamer wonen in de stad en kookt Injera (pannenkoekachtig brood) op de plaatselijke universiteit.
Tijdens zijn verblijf op straat kreeg Dave te maken met veel uitdagingen, zoals slapen in het riool, het eten van voedselresten uit het afval, uitbuiting, fysiek misbruik, gebrek aan hygiëne, koude weersomstandigheden en verwaarlozing. Toen hij in contact kwam met het team van Hope for Justice, werd hem verteld dat er een overgangscentrum is waar hij veilig zou zijn. Dave aarzelde niet om van het aanbod van Hope for Justice gebruik te maken.
De juiste zorg
Bij Hope for Justice kreeg Dave behalve nachtopvang, eten en hygiëneproducten ook psychosociale hulp, training in levensvaardigheden en onderwijs én was er zorg voor zijn gezondheid. Terug naar huis gaan vond Dave spannend. ‘Ik wist niet eens zeker waar ik naartoe moest omdat mijn ouders niet samenwonen. We besloten samen op bezoek te gaan bij mijn moeder die we na veel moeite vonden. Ze was zo opgewonden om me te ontmoeten. Ik was niet het kind zoals ze dat eerder had gekend en ze bedankte God en ons.’
Terug naar huis
Het bleek al snel dat moeder met wat hulp beter voor haar kinderen zou kunnen zorgen. Dave besloot uiteindelijk om bij zijn moeder te blijven en Hope for Justice hielp moeder en de kinderen. Dave: ‘Mij hielpen ze ook om een klein bedrijfje te beginnen met het poetsen van schoenen, zodat ik mijn moeder kan helpen om na schooltijd geld te verdienen voor de huur van een huis en andere zaken.’
Na een traject van vijf maanden, bracht Dave ook zijn ouders bij elkaar. Dave’s vader wordt ingehuurd als bewaker voor een organisatie. Ook slaagde hij erin om zijn land terug te krijgen van de buurman. Het leven voor deze familie is echt veranderd. Dave: ‘Met mij gaat het nu op school ook goed. Ik wil advocaat worden. En ik ben ook blij om thuis te zijn en ik ben dankbaar voor alles wat Hope for Justice heeft gedaan om mijn leven te verbeteren.’
*) i.v.m. de kwetsbaarheid van deze kinderen wordt een fictieve naam gebruikt.
24 juni 2021: Online event
In de hoofdstad van Ethiopië leven ruim 11.000 kinderen op straat. Onze lokale partnerorganisatie Hope for Justice vangt deze kwetsbare kinderen op en begeleidt hen richting hun terugkeer in de maatschappij. Tijdens ons online event op 24 juni gaan we met deze partner in gesprek. Wat drijft hen en hoe maken zij het verschil voor kinderen als Dave? Beluister verhalen van kwetsbaarheid en hoop!